top of page

Čkanie, kýchanie,či husia koža... Tieto signály tela znamenajú niečo iné, než si myslíte..!


Signálov, ktorými sa nám telo prihovára a dáva nám najavo, čo sa práve deje, je dosť. Prekvapí vás, čo v skutočnosti znamenajú.


Bavíte sa so svojím známym a zrazu zívnete. On môže získať dojem, že sa s ním nudíte, pritom je to len reakcia vášho tela na to, že mozog potrebuje trochu ochladiť.  Viete, čo znamená, keď sa začnete triasť od zimy alebo napríklad plakať, aj keď sa zase tak veľa nestalo?


1. Husia koža


Keď je vám zima, máte strach alebo napríklad počujete nejaký nepríjemný zvuk (vŕzganie prstov o tabuľu), naskáče vám po tele husia koža. To máme v sebe zakódované geneticky. Naši prapredkovia ešte z jaskýň, ktorí boli oveľa chlpatejší, používali naježenie chlpov ako nástroj zastrašovania. Všimnite si, podobne to majú aj zvieratá. Ale ako pokračovala evolúcie, chlpy z našich tiel začali pomaly miznúť, ale reflex zostal. Do dnešnej doby sa tak zachoval iba v podobe husia koža.



2.Trhanie


Ak sa vám už stalo niekedy, že počas spánku s vami trhlo, tak vedzte, že to nie je nič hrozné. Je to akýsi šok, ktorý vás preberie, pretože mozog vyšle signál, aby vás zachránil. Áno dobre čítate, zachránil, pretože v noci sa vám zníži frekvencia dýchania, spomalí sa pulz a svaly ostanú uvoľnené. To všetko dáva mozgu impulz, že ide o príznaky blížiacej sa smrti, a tak vám mozog preistotu udelí šok.


3. Zívanie


Je jedno, či ste dostatočne vyspatí alebo máte trochu deficit. Telo si jednoducho zíva, ako sa mu zachce. S únavou to ale nemá nič spoločné. Existuje mnoho teórií, ktoré sa snažia túto skutočnosť vysvetliť. Najreálnejšia je taká, že ide o reflex, ktorý si telo vyžiada, keď potrebuje trochu ochladiť mozog. Paradoxne ale častejšie zívame v zime, kedy má naše telo oveľa vyššiu telesnú teplotu, než je okolitý vzduch, preto sa aj mozog môže ľahko prehrievať. Ten totiž lepšie pracuje, keď jeho teplota nie je príliš vysoká.


4. Štikútavka


Áno, príjemnejšie je zvádzať štikútavku na to, že na vás niekto myslí. Ale musíme vás sklamať, úplne pravda to nie je. Dutiny hrudná a brušná sú od seba oddelené bránicou, ktorá pomáha do pľúc vťahovať čerstvý vzduch a ten použitý vytláča zase von. A ak budete jesť alebo piť príliš rýchlo, môže sa bránica unaviť a naruší sa normálny rytmus sťahovania, čím dochádza vlastne k kŕču, ktorý sa prejavuje štikútaním.


5. Slzenie očí


Aj keď všetky vyzerajú rovnako, slzy sa od seba líšia jednotlivými typmi. Sú to bazálne, reflexné a emocionálne. Tie prvé slzné kanáliky produkujú vo chvíľach, kedy majú potrebu naše oči chrániť pred baktériami a škodlivými látkami. Reflexné slzy sú presne tie, ktoré roníme napríklad pri krájaní cibule. Ich produkcia je oveľa väčšia ako u prvých spomínaných, a oči tak reagujú vo chvíľach, kedy sa do nich dostane nejaká kyselina alebo nežiaduci plyn. Emocionálne slzy sú trocha zložitejšie. Okrem toho, že majú upokojujúci účinok, lekári nevidia iný dôvod, prečo ich vlastne produkujeme. Nevadí, hlavne že my vieme, prečo je dobré sa občas poriadne vyplakať.


6. Červenanie sa



Kto by to nepoznal!  Trápna situácia, kedy sa hanbíte za to, čo ste práve urobili alebo povedali. Tvár vám obleje horúčosť a okamžite sčerveniete. Nie ste ale chameleón, aby ste používali ochranné sfarbenie, to je len mimovoľná reakcia vášho tela. V takejto situácii vám totiž začne v krvi prúdiť oveľa viac adrenalínu, zrýchli sa vám tep srdca, a tak sa vám v žilách rozleje oveľa viac krvi, ktorá sa vám vženie práve aj do tváre, kde je to však najviac vidieť. Sociológovia to však považujú za akési neverbálne gesto, ktorým vyjadrujeme akési ospravedlnenie.


7.Strata pamäti


Aj strata pamäte patrí k obranným mechanizmom nášho tela. Z pamäti totiž dokáže vymazať tie najnepríjemnejšie zážitky, ktoré v nás vyvolávajú najhoršie spomienky.


8.Čiarky na prstoch


Čiarky, ktoré sa objavia na prstoch, sú veľmi dôležité. Objavujú sa pri styku so zvýšeným množstvom vlhkosti a to najmä preto, aby sme za pomoci zvlnených brušiek uchopili aj rovné hladké povrchy.


9.Naťahovanie


Podobne ako mačka aj človek sa po zobudení naťahuje. Často to robíme veľmi inštinktívne a vôbec si toto gesto neuvedomujeme. Údajne to robíme preto, aby sme naše telo pripravili na záťaž, ktorá ho počas dňa bude čakať. Okrem toho nám naťahovanie precvičí svaly, obnoví tok krvi a zlepší náladu.

10.Kýchanie


Vedci sa domnievajú, že kýchame práve vtedy, keď máme nosové dutiny plné mikróbov, alergénov, prachu či iných dráždivých častíc. Jedným zo spôsobom, ako sa ich dokážeme zbaviť, je dostať ich von prostredníctvom kýchnutia.


Vedeli ste niečo o týchto ochranných mechanizmoch..?


Zdroj: prosvet.cz

 
 
 

Comments


© 2019 memefka

bottom of page